Jak to máte s Valentýnem?
V Čechách to má Valentýn těžké. Svátek svatého Valentýna každoročně budí vášnivé diskuse mezi jeho odpůrci a příznivci. První máj je velká konkurence, a tak se k vyznávání svátku svatého Valentýna v Čechách hlásí jen 25 % lidí. Zvyk dávat si 14. února zamilované dopisy, dárečky a květiny (nejlépe rudé růže) k nám pronikl na začátku 90. let. Do té doby se formoval ve Spojených státech, kde ovšem jeho vznik také nebyl nikterak přirozený – moderní podobu tohoto svátku má na svědomí americký výrobce vánočních přáníček Walter Scott, který vymýšlel způsob, jak postavit na nohy svoji bankrotující firmu. Oprášil proto starý římský svátek a nazval ho Dnem zamilovaných – a jeho společnost ztrojnásobila zisky.
A odkud se tento svátek vzal? Ve starověkém Římě slavili svátek Lupercalia, kdy si mladí muži tahali z „urny lásky“ jména dívek, které se v následujícím roce měly stát jejich milenkou. Tenhle svátek musel být obzvlášť tíživý pro římské vojáky – ti měli za vlády císaře Claudia II. zakázáno se oženit. Praktické nařízení mělo zaručit, aby byl voják schopen vyrazit kdykoli do boje a neměl potřebu zůstávat u své rodiny. Jediný kněz byl ochotný oddat láskou poblázněné vojáky i přes zákaz císaře. Jmenoval se Valentýn a za svou láskyplnou činnost byl 14. února popraven.
Je jen na Vás, jak svého „Valentýna“ pořešíte – ale ruku na srdce – urazilo by Vás, kdyby Vám někdo poslal 14. února květiny?:-)
Snad vám budeme moct být v Rosmarinu nápomocni!
Krásný únor, Markéta
(zdroj Fleur de Sante)